SG2-8ER-D, SG2 PLR Expansion Module, 4 DC IN, 4 Relay OUT
TECO SG2 Series PLR V.3 Expansion Module, 4 DC Inputs, 4 Relay Outputs
Weight: 0.4 lbs.Made in: Taiwan (Province of China)
Specifications
TECO SG2 Series PLR V.3 Expansion Module, 4 DC Inputs, 4 Relay Outputs
- 24V / 3.2mA DC Inputs
- 265VAC / 30VDC Relay Outputs, 8A Resistive Load
- Agency Approvals: UL / cUL / CE
- 1 Year Warranty
General Specifications
| Power Supply | |
| Input Power Voltage Range | 20.4-28.8VDC |
| Power Consumption | 45mA |
| Wire Size (All Terminals) | 26 to 14 AWG |
| Discrete Inputs | |
| Current Consumption | 3.2mA @24VDC |
| Input Signal ”OFF” Threshold | 24VDC: < 5VDC |
| Input Signal ”ON” Threshold | 24VDC: > 15VDC |
| Input On Delay | DC: 5ms |
| Input Off Delay | DC: 3ms |
| Transistor Type | 3-wire PNP Sensor compatible |
| High Speed Input Frequency | 1kHz |
| Standard Input Frequency | < 40 Hz |
| Required Protection | Inverse voltage protection required |
| Relay Outputs | |
| Contact Material | Ag Alloy |
| Current Rating | 8A |
| HP Rating | 1/3HP@120V 1/2HP@250V |
| Maximum Load | Resistive: 8A/point; Inductive: 4A/point |
| Maximum Operating Time | 15ms (normal condition) |
| Life Expectancy (Rated Load) | 100k operations |
| Minimum Load | 16.7mA |
Environmental Conditions
| Enclosure Type | IP20 |
| Maximum Vibration | 1G According to IEC60068-2-6 |
| Operating Temperature Range | -4° to 131°F (-20° to 55°C) |
| Storage Temperature Range | -40° to 158°F (-40° to 70°C) |
| Maximum Humidity | 90% (Relative, Non-condensing) |
| Vibration | 0.075mm Amplitude; 1.0g Acceleration |
| Weight | 10-point: 230g; 8-point:190g; 20-point: 345g |
| Agency Approvals | cUL , CE, UL, UL File# E205406 |