20012ET3GKD505Z-W22, AC Mtr, Crusher Duty, TEFC, 504/5Z, Footed, 3 Phase, 1200 RPM, 460V, 244 FLA, 200 HP
20012ET3GKD505Z-W22, AC Mtr, Crusher Duty, TEFC, 504/5Z, Footed, 3 Phase, 1200 RPM, 460V, 244 FLA, 200 HP
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Crusher Duty, TEFC, 504/5Z Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1200 RPM, 460V, 244 FLA, 200 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Crusher Duty, TEFC, 504/5Z Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1200 RPM, 460V, 244 FLA, 200 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- 50/60 Hz rated (380V on Nameplate – 400/415 available)
- Rated 50 Hz at same Horsepower up to 250HP 1.0 Service Factor for 2, 4 & 6 Pole motors
- Class F insulation (Impregnation Resin and Magnet wire are class H)
- NEMA design A. All ratings exceed NEMA design C torque
- F1 Mounted (F2 convertible). Frames 447T and up can easily be F2 converted by simply rotating the terminal box adapter
- Stainless Steel Nameplate – Laser etched with high contrast background
- Regreasable ball bearings
- Gasketed conduit box
- Class I, Div. 2, Groups A, B, C & D – T3, Class II, Div. 2, Groups F & G – T3C
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 504/5T |
| Output | 200 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1191 rpm |
| Slip | 0.75 % |
| Full Voltage - No Cables | 460 V |
| Rated Current | 243 A |
| LR Amperes | 1701 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No Load Current | 101 A |
| Rated Torque | 882 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 220 % |
| Breakdown Torque | 260 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | A |
| Locked Rotor Time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 70.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | NU-322 |
| Front Bearing Type | Roller |
| Front Sealing Type | Taconite Labyrinth |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6316 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |
Application Notes
| Title | Summary | Related Links |
|---|---|---|
| AN-GEN-004 Determining Motor Full Load Amps (FLA) | How to determine your motor’s FLA. |