SG2-4PT, Temperature Input Module, 4 channel PT-100 input
TECO Temperature Input Module, 4 channel PT-100 input
Weight: 0.4 lbs.Made in: Taiwan (Province of China)
Specifications
TECO Temperature Input Module, 4 channel PT-100 input
General Specifications
| Power Supply | |
| Input Power Voltage Range | 24VDC Models: 20.4-28.8V |
| Power Consumption | 55mA |
| Wire Size (All Terminals) | 26 to 14 AWG |
| Temperature Input | |
| Sensor Type | 3-wire PT100 |
| Temperature Input Range | -148° to 1112°F (-100°C to 600°C) |
| Resolution | 0.18°F (0.1°C) |
| Accuracy | ±1% |
Environmental Conditions
| Enclosure Type | IP20 |
| Maximum Vibration | 1G According to IEC60068-2-6 |
| Operating Temperature Range | -4° to 131°F (-20° to 55°C) |
| Storage Temperature Range | -40° to 158°F (-40° to 70°C) |
| Maximum Humidity | 90% (Relative, Non-condensing) |
| Vibration | 0.075mm Amplitude; 1.0g Acceleration |
| Weight | 10-point: 230g; 8-point:190g; 20-point: 345g |
| Agency Approvals | cUL , CE, UL, UL File# E205406 |