FUS0806025, Wall Mount Enclosure 31 x 24 x 10
FMX FUS Series Enclosure, Concealed Hinge 1/4 Turn Latch with Slotted Lock, UL Type (NEMA) 1 / 3R / 4 / 12, Mild Steel, RAL 7035, Single Door
31 x 24 x 10" (800 x 600 x 260mm)
Requires FMP08060(WH) mounting plate
Weight: 46 lbs.Made in: Italy
Specifications
FMX FUS Series Enclosure, Concealed Hinge 1/4 Turn Latch with Slotted Lock, UL Type (NEMA) 1 / 3R / 4 / 12, Mild Steel, RAL 7035, Single Door
31 x 24 x 10" (800 x 600 x 260mm)
Requires FMP08060(WH) mounting plate
- Enclosure body constructed from 0.059" (1.5mm) carbon steel
- Latches can be opened or closed with a screwdriver
- Reversable door opening
- Enclosures can be mounted side-by-side without interfering with door opening
- Grounding stud on door
- RAL 7035 Powder Coating
GENERAL SPECIFICATIONS
| Environmental Type | UL Type 1, 3R, 4, 12 and IP66 |
| Height | 31.5" (800mm) |
| Width | 23.62" (600mm) |
| Depth | 9.84" (250mm) |
| Enclosure Material: Body and Door | 1.5mm Mild Steel |
| Finish | RAL 7035 Structured Powder Coating |
| Lock | Slotted, 1/4 Turn |
| Construction | Folded and Seam Welded |
| Gasket | Single Piece Polyurethane |
| Door Opens | 130° |
| Door Mounting | Concealed Removable Hinges with Captive Pins |
| Standards | UL File: E351779 CE |