30323-5PK, Fuse Holder
Ferraz Shawmut Fuse Holder for Midget Class Fuses (30A max), 3 Pole (Qty 1 is a box of 5)
Weight: 1.9 lbs.Made in: Mexico
Specifications
Ferraz Shawmut Fuse Holder for Midget Class Fuses (30A max), 3 Pole (Qty 1 is a box of 5)
- UL / CSA
| Ratings | |
| Volt Maximum | 600VAC/DC |
| Current Maximum | 30A |
| SCCR | 100kA (Dependent on Fuse I.R.) 10kA (When using quick connect terminal) |
| Connector Type | Pressure Plate with Double Quick Connects |
| Wire Type | 60/75/90°C Solid/Stranded Copper |
| Wire Range | #14 - 10 AWG |
| Torque | 20 In-lb. |
| GFPC Insulators | 257°F (125°C) |
| Flammability Rating | UL 94-V0 |
| Approvals | UL 4248; File E52283 CSA certified Class 6225; File 32169 |