DFC-7-3PK, Ferraz Shawmut Safety Cover for 40xxxG, 303xxR and 303xx fuse blocks, 3pcs
Ferraz Shawmut, Safety Cover for 40xxxG, 303xxR and 303xx fuse blocks, 3pcs
Weight: 0.15 lbs.Made in: China
Specifications
Ferraz Shawmut, Safety Cover for 40xxxG, 303xxR and 303xx fuse blocks, 3pcs
GENERAL SPECIFICATIONS
| Ratings | |
| Volts | 0 to 600VAC/DC |
| Amps: Fits fuses rated | 0 to 200A |
| Leakage Current | < 0.6mA at 600V |
| Fuses Accommodated | |
| Class | Midget,CC , G |
| Amps | 0 - 30 |
| Volts | 600 |
| Dimensions (L x W x H) | 3.71 x 0.69 x 1.37" |
| Flammability Rating | UL 94-V2 |
| Approvals | CSA File 70159 |