DTB4848LR, Temp Controller, 1/16 DIN, 100-240VAC Input, Linear Voltage - Relay
Delta Temperature Controller, Series B, 1/16 DIN, 100-240VAC Input, Output 1 - Linear Voltage, Output 2 - Relay, Process Control - Non-cancelable/Non-returnable. MOQ - 20
Weight: 0.4 lbs.Made in: Taiwan (Province of China)
Specifications
Delta Temperature Controller, Series B, 1/16 DIN, 100-240VAC Input, Output 1 - Linear Voltage, Output 2 - Relay, Process Control - Non-cancelable/Non-returnable. MOQ - 20
- Output 1 Linear voltage output, 0-5V or 0-10V DC
- Output 2 - Relay output, SPST, 250VAC / 5A
- One alarm output
- Sensor Type: Thermocouple (K, J, T, E, N, R, S, B, L, U, TXK), 3 wire platinum RTD (pt100, jpt100)
- Analog Input (0-5V, 0-10V, 0-20mA, 4-20mA, 0-50mV)
- Input Voltage 100 to 240VAC (Operation Voltage 85% to 110% rated voltage)
- RS-485 Communication MODBUS ASCII/RTU Protocol
- Four control modes: PID, ON/OFF, Manual or PID program control (Ramp/Soak Control)
- Dual Loop Control (Heating and Cooling) with Autotuning
- Agency Approvals: UL / cUL / CE
- 1 year warranty
GENERAL SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 100 - 240VAC (50/60 Hz) |
| Operation Voltage Range | 85 - 264VAC (85 - 110% of rated voltage) |
| Power Consumption | 5VA max. |
| Memory Protection | EEPROM 4K bit (non-volatile memory) Number of Writes: 100,000 |
| Display Method | 2 Line x 4 Characters 7-Segment LED Process (PV): Red Color Setpoint (SV): Green Color |
| Display Accuracy | 0 or 1 digit to the right of the Decimal Point (selectable) |
| Sensor Type | Thermocouple: K.J.T,E,N,R,S,B,L,U,TXK 3-Wire Platinum RTD: Pt100, JPt100 Analog Input: 0 - 5mV, 0 - 5V, 0 -10V, (249Ω resistor is required Current Input) 0-20mA, 4- 20mA |
| Control Mode | PID, ON/OFF, Manual or PID Program Control (Ramp/Soak) |
| Control Output 1 Type | Linear Voltage (L): 0 -10VDC Load Resistance 1KΩ Maximum |
| Control Output 2 Type | Relay (R): SPST Maximum Resistive Load 3A @ 250VAC/30VDC |
| Input Sampling Rate | Thermocouple: 400ms/per Scan 3-Wire Platinum RTD: 400ms/per Scan Analog Input: 150ms/per Scan |
| RS-485 Communication | MODBUS ASCII / RTU Communication Protocol |
| Vibration Resistance | 10 to 55Hz, 10m/s² for 10min, each in X,Y and Z directions |
| Shock Resistance | Maximum 300m/s² 3 times in each 3 axes, 6 directions |
| Ambient Temperature | 30° to 122°F ( 0° to 50°C) |
| Storage Temperature | -4° to 149°F (-20° to 65°C) |
| Altitude | 6562' or less (2000m or less) |
| Relative Humidity | 35% to 80% (non-condensing) |
| Dimensions | Overall:1.87"H x 1.87"W x 3.50"D (47.6 x 47.6 x 88.8mm) Cutout: 1.76"H x 1.76"W (44.8 x 44.8mm) |
| Standards | UL file E243710 |