CEP-FSPDB115, Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 2 openings (2AWG - 14AWG), 1 pole load side 7 openings (Qty. 4 - 8AWG - 16AWG, Qty. 3 - 4AWG - 14AWG), 115A max (Qty. 3)
Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 2 openings (2AWG - 14AWG), 1 pole load side 7 openings (Qty. 4 - 8AWG - 16AWG, Qty. 3 - 4AWG - 14AWG), 115A max (Qty. 3)
Weight: 0.33 lbs.Made in: Mexico
Specifications
Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 2 openings (2AWG - 14AWG), 1 pole load side 7 openings (Qty. 4 - 8AWG - 16AWG, Qty. 3 - 4AWG - 14AWG), 115A max (Qty. 3)
- Recessed termination screws provide IP20 and finger safe protection as per IEC 529
- Translucent cover allows for wire inspection
- Captive termination screws can never be lost
- 100kA SCCR when used with proper fuse
- 600VAC/DC rated
- Integral DIN rail adaptors
- Rated for dual wire use and DLO wire capable
GENERAL SPECIFICATIONS
| Rated Voltage | 600 VAC/DC |
| Rated Current | 115A |
| SCCR: 600V OR LESS | 100kA |
| SCCR: Over 600V | 10kA |
| Wire Group / Class | B, C, DLO |
| Line Side | |
| (Number of Holes) Wire Size | ( 2 ) #2 - #14 AWG CU/AL ( 2 ) #4 - #14 AWG DLO |
| Hex Driver Size | 5/32" |
| Wire Strip Back Length | 0.575" |
| Wire Size ; Torque | #2 AWG ; 140 in-lbs #4 AWG ; 125 in-lbs #6 - #14 AWG ; 50 in-lbs |
| Load Size | |
| Location : ( Number of Holes ) Wire Size | Top: ( 4 ) # 8 - #16 AWG CU Bottom: ( 3 ) #4 - #14 AWG CU/AL |
| Location : Hex Driver Size ; Wire Strip Back Length | Top: 1/16" ; 0.425" Bottom: 1/8" ; 0.425" |
| Location: Wire Size ; Torque | Top: #8 - #10 AWG ; 8 in-lbs Top: #12 - #16 AWG ; 5 in-lbs. Bottom: #4 - #14 AWG ; 35 in-lbs. |
| Minimum Enclosure Size | 12 x 6 x 8" |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature Range | 14 to 104°F |
| Storage Temperature Range | -13 to 194°F |
| Degree of Protection | IP20 |
| Approvals | UL File # E73571 CSA Certified: Class 6228 |