XBE-AC08A, Module, 8 Point, 100-120VAC, 4 pts/COM, 2 COM
**Limited to Stock on Hand** LS Electric XGB Series Expansion Modules, XBE Digital I/O Module, AC IN Type, 8 Point, 100-120VAC, 4 pts/COM, 2 Common, Expansion power requirement 30mA
Weight: 0.12 lbs.Made in: Korea (the Republic of)
Specifications
**Limited to Stock on Hand** LS Electric XGB Series Expansion Modules, XBE Digital I/O Module, AC IN Type, 8 Point, 100-120VAC, 4 pts/COM, 2 Common, Expansion power requirement 30mA
- Maximum Automation at Minimum Cost
- 100-120VAC Input
- Wide Variety of Expansion Module Types: I/O, Analog, Communication, Temperature, Positioning, High-Speed Counter
- Snap-on Modules for Flexible Installation
- Expand Base Unit with Additional Functioning for Complex Tasks
- Agency ApprovaLS Electric: UL / cUL / CE
- 2-year Warranty
GENERAL SPECIFICATIONS
| Rated Input Current | 8mA at 100-120VAC (60Hz) 7mA at 50Hz |
| Operation Voltage Range | 100 - 120VAC (Ripple Rate <5%) |
| Number of AC Inputs | 8 |
| Input Resistance | 12kΩ at 60Hz. 15kΩ at 50Hz |
| ON Voltage / ON Current | Voltage ON: 80VAC or more Current ON: 5mA or more |
| OFF Voltage / OFF Current | Voltage OFF: 30VAC or Less Current OFF: 1mA or Less |
| Response Time | OFF ➔ ON: 20ms or Less ON ➔ OFF: 25ms or Less |
| Insulation Voltage | 3000VAC RMS/3 Cycle (Altitude 2000m) |
| Insulation Resistance | 10MΩ |