PDA-LS, Lamp socket
FMX PD Series Lamp socket for illuminated operators and pilot lights, LED lamp sold separately
Weight: 0.1 lbs.Made in: China
Specifications
FMX PD Series Lamp socket for illuminated operators and pilot lights, LED lamp sold separately
GENERAL SPECIFICATIONS
| AC/ Heavy Duty | A600 |
| Rated Insulation Voltage | 600V |
| Operating Temperature | -13° to 131°F (-25° to 55°C) No Freezing |
| Operating Humidity | 45 to 85% No Condensation |
| Storage Temperature | -49° to 185°F (-45° to 85°C) |
| Degree of Protection | UL Type 1, 4, 4X, 13 / IP66 Terminal: IP20 |
| Dielectric Strength | 2000VAC |
| Shock Resistance | 10.2G |
| Vibration Resistance | 10 - 500Hz with 0.35mm (peak to peak) |
| Wire Range | 16 to 14AWG |
| Number of Conductors | Maximum 2 per terminal |
| Standards | IEC/EN 60947-5-1, VDE 0660 CENELEC EN50007, ISO 13850 (EN418) IEC 60947-5-5, UL508,UL50 |