FMX RJ45 bulkhead connector, ethernet connection, shielded, UL Type 4X
FMX RJ45 Communication Interface, ethernet connection, shielded, UL Type (NEMA) 4X
Made in: Italy
Specifications
FMX RJ45 Communication Interface, ethernet connection, shielded, UL Type (NEMA) 4X
- Up to 10 Gigabit transmission (Ethernet IEEE 802.3an-2006)
- Operating temperature: -25...+70°C
- Storage temperature: -40...+85°C
- Front (with cap installed): IP66, IP67, IP69K
- Front (with cap installed): UL Type (NEMA) 1, 3R, 4, 4X, 12, and 12K
GENERAL SPECIFICATIONS
| Rated insulation voltage | 24VAC |
| Interface mechanical endurance | ≤750 insertions |
| Mounting Hole Requirements | Ø22mm/Ø0.87” (Tmax = 2.3Nm/1.69lbft) |
| Transmission characteristics | 10Gbps |
| Rated current | 1.5A |
| Insulation resistance | ≥100MOhm |
| Contact resistance | ≤40mOhm |
| Ambient Conditions | Operating temperature: -13° to 158°F (-25...+70°C) Storage temperature: -40° to 185°F (-40...+85°C) |
| Degree of protection | UL: Type 1, 2, 3R, 4, 4X 12, 12K on front(with cap mounted) |
| Materials | Polyamide |
| Certifications and compliance | Certifications obtained: cULus, EAC, CCC (pending) RINA (pending). Compliant with standards: IEC/EN 60947-1 IEC/EN 60947-5-1, UL508, CSA C22.2 n° 14. |