E00712ET3YAX160MF3-W, ATEX, TEFC, 3PH, 10HP, 7.5kW, 1000//1200RPM, 160M, 380-415/660-690//440-460
WEG NEMA Premium Efficiency, ATEX, TEFC, Cast Iron, 3Phase, 10HP, 7 .5kW, 1000/1200RPM, 160M Frame, 380-415/660-690/440-460, 1.00 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 298 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG NEMA Premium Efficiency, ATEX, TEFC, Cast Iron, 3Phase, 10HP, 7 .5kW, 1000/1200RPM, 160M Frame, 380-415/660-690/440-460, 1.00 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 160M |
| Output | 7.5 kW |
| Poles | 06 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 970 rpm |
| Slip | 3.00 % |
| Full Voltage - No Cables | 380-415/660//440-460 V |
| Rated Current | 15.6/8.98 A |
| LR Amperes | 95.2/54.8 A |
| LRC | - |
| No Load Current | 7.20/4.15 A |
| Rated Torque | 54.5 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 190 % |
| Breakdown Torque | 220 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1 |
| Moment of Inertia | 3.33 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 28s (cold) 16s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-3 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 57.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6309 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6209 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 10:1 |
| VFD Turndown CT | 2:1 |