CSW30-SD3E26, 30mm Pilot Light
WEG 30mm Pilot Light, UL Type (NEMA) 4 / IP65, includes LED lamp, 24VAC/DC, Amber
Weight: 0.2 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG 30mm Pilot Light, UL Type (NEMA) 4 / IP65, includes LED lamp, 24VAC/DC, Amber
- UL Type (NEMA) 4, IP65 Rated
- Illuminated devices use mini bayonet-base lamps (LED lamp included)
- Hazardous Duty available (Class 1, Div 2, Zone 2)
GENERAL SPECIFICATIONS
| Degree of Protection | IP65 |
| Type | Diffuse |
| Color | Amber |
| Lamp Voltage | 24VAC/DC |
| Voltage Class | 600V |
| Lamp Type | LED |
| Lens | High Impact Polycarbonate (UV Stablilied for outdoor use) |
| Terminal Capacity | Minimum 1 x 22AWG Maximum 2 x 12AWG |
| Tightening Torque | 7 in-lb |
| Operating Temperature | -40° to 131°F (-40° to 55°C) |
| Storage Temperature | -40° to 185°F (-40° to 85°C) |
| Certification | CE |