CFW300A02P6S1NB20, CFW300 VFD, 0.75HP, 110-127V 1 PH IN, 230V 3PH OUT, 2.6FLA
WEG CFW300 AC Drive, 0.75HP, 110-127V 1 PH Input, 230V 3 PH Output, 2.6FLA, IP20, Frame A **Discontinued, limited to stock on hand**
Weight: 2 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG CFW300 AC Drive, 0.75HP, 110-127V 1 PH Input, 230V 3 PH Output, 2.6FLA, IP20, Frame A **Discontinued, limited to stock on hand**
- Rated Output Current from 1.6 to 15.2 A, (0.25 cv/0.18 kW to 5 cv/3.7 kW) 100-127V or 200-240V
- 4 PNP or NPN Digital Inputs, 1 Relay Output 0.5 A / 250VAC, 1 Analog Input 0-10VDC / 4-20 mA
- 3C2 Coating Class (IEC 60721-3-3) on the Internal Circuits
- Energy Savings
- Easy Installation
- Flash Memory Module (Accessory)
- Built-in Operating Interface (HMI)
- Vector (VVW) or Scalar (V/F) Control Modes
GENERAL SPECIFICATIONS
| Power Supply | Voltage tolerance: 110-127VAC (-15% to + 10%) Single Phase Frequency: 50/60 Hz (48 Hz to 62 Hz) Phase unbalance: ≤3% of the rated phase-phase input voltage Overvoltages according to category III (EN 61010/UL 508C) Transient voltages according to category III Maximum of 10 connections per hour (1 every 6 minutes) Typical efficiency: ≥97% Classification of chemically active substances: 3C2 level Classification of mechanical conditions (vibration): 3M4 level Acoustic noise level: <60 dB |
| Input minimum-maximum voltage | 94-140 VAC Single Phase |
| Maximum Motor | 0.50HP/0.37kW |
| Rated current (HD) | 2.6A |
| Overload Capacity | 3.9A for 1 minute every 6 minutes |
| Installation and connection | |
| Environment conditions | Surrounding temperature: 0° - 122°F (0° to 50°C) - IP20 For higher temperatures than the specifications above, it is necessary to apply 2% of current derating for each Celcius degree, limited to an increase of 50°F (10°C) Air relative humidity: 5% to 95% non-condensing Maximum altitude: up to 1,000 m - rated conditions 1,000 m to 4,000 m - 1% of current derating for each 100 m above 1,000 m (above the sea level) Protection degree: 2 (according to EN 50178 and UL 508C), with non-conductive pollution. Condensation must not cause conduction of the accumulated residues |
| Control | |
| Method | V/F (scalar) V/F (quadratic) VVW: voltage vector control PWM SVM (Space Vector Modulation) |
| Output frequency | 0 to 400 Hz, resolution of 0.1 Hz |
| Performance | |
| V/F Control | Speed regulation: 1% of the rated speed (with sleep compensation) Speed variation range: 1:20 |
| Vector control (VVW) | Speed regulation: 1% of the rated speed Speed variation range: 1:30 |
| Inputs | |
| Analog | 1 isolated input: 0 to 10 V or 0 to 20 mA or 4 to 20 mA Linearity error ≤0.25% Impedance: 100 kΩ for voltage input, 500 Ω for current input Programmable functions Maximum in the inputs: 30 V dc |
| Digital | 4 isolated inputs. Programmable functions: Active high (PNP): maximum low level of 10 V dc minimum high level of 20 V dc Active low (NPN): maximum low level of 5 V dc minimum high level of 10 V dc Maximum input voltage of 30 V dc Input current: -11 mA |
| Outputs | |
| Relay | 1 relay with NO/NC contact Maximum voltage: 250 V ac Maximum current of 0.5 A Programmable functions |
| Power supply | 10 V dc power supply maximum capacity: 50 mA |
| Safety | |
| Protection | Overcurrent/phase-phase short circuit Under/overvoltage at the power supply Motor overload Overtemperature on the power module (IGBTs) External fault/alarm Programming error |
| Operating interface (HMI) | |
| Built-in | 4 keys: run/stop, increment, decrement and LCD Display setting Accuracy: - Current: 5% of the rated current - Speed resolution: 0.1 Hz |
| Communication | |
| Fieldbus communication | RS485, RS232, CANopen, DeviceNet, Profibus-DP, Bluetooth or USB Port (via plug-in modules) |
| Protection degree | IP20 |
| Frame Size A | 6.22"H x 2.76"W x 5.84"D |
| Weight | 1.98lb |