CEP-FSPDB200, Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 4/0AWG - 10AWG, 1 pole load size 8 openings 4AWG - 14AWG, 200A max (Qty. 3)
Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 4/0AWG - 10AWG, 1 pole load size 8 openings 4AWG - 14AWG, 200A max (Qty. 3)
Weight: 0.5 lbs.Made in: Mexico
Specifications
Mersen Distribution Block, finger safe, 1 pole line side 4/0AWG - 10AWG, 1 pole load size 8 openings 4AWG - 14AWG, 200A max (Qty. 3)
- Recessed termination screws provide IP20 and finger safe protection as per IEC 529
- Translucent cover allows for wire inspection
- Captive termination screws can never be lost
- 100kA SCCR when used with proper fuse
- 600VAC/DC rated
- Integral DIN rail adaptors
- Rated for dual wire use and DLO wire capable
GENERAL SPECIFICATIONS
| Rated Voltage | 600 VAC/DC |
| Rated Current | 200A |
| SCCR: 600V OR LESS | 100kA |
| SCCR: Over 600V | 10kA |
| Wire Group / Class | B, C, DLO |
| Line Side | |
| (Number of Holes) Wire Size | ( 1) #4/0 - #10 AWG CU/AL ( 1 ) #3/0 - #10 AWG DLO |
| Hex Driver Size | 1/4" |
| Wire Strip Back Length | 0.875" |
| Wire Size ; Torque | #4/0 AWG ; 250 in-lbs. #3/0 - #1/0 ; 220 in-lbs. #1 - #10 AWG ; 150 in-lbs. |
| Load Size | |
| Location : ( Number of Holes ) Wire Size | All: ( 8 ) #4 - #14 AWG |
| Location : Hex Driver Size ; Wire Strip Back Length | All: 1/8" ; 0.625" |
| Location: Wire Size ; Torque | All: #4 - #14 AWG ; 50 in-lbs. |
| Minimum Enclosure Size | 12 x 20 x 10" |
ENVIRONMENTAL CONDITIONS
| Operating Temperature Range | 14 to 104°F |
| Storage Temperature Range | -13 to 194°F |
| Degree of Protection | IP20 |
| Approvals | UL File # E73571 CSA Certified: Class 6228 |