03018ET3Y200L-W22, 3 PH IEC Tru-Metric - TEFC 40 HP, 1800/1500 RPM, 30 kW, 200L NEMA, Footed, 460//380-415/660-690V. Can be fitted with C-Flange kit FLC-IM200, or D-Flange kit FLF-IM200
WEG Three-Phase W22 IEC Tru-Metric - TEFC (IP55) Cast Iron Frame, 40 HP, 1800/1500 RPM, 30 kW, 200L NEMA Frame, Footed, 1.25 Service Factor, 460//380-415/660-690V. Can be fitted with C-Flange kit FLC-IM200, or D-Flange kit FLF-IM200
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 603 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Three-Phase W22 IEC Tru-Metric - TEFC (IP55) Cast Iron Frame, 40 HP, 1800/1500 RPM, 30 kW, 200L NEMA Frame, Footed, 1.25 Service Factor, 460//380-415/660-690V. Can be fitted with C-Flange kit FLC-IM200, or D-Flange kit FLF-IM200
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 200L |
| Output | 40 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1780 rpm |
| Slip | 1.11 % |
| Full Voltage - No Cables | 460//380-415 V |
| Rated Current | 49.4 A |
| LR Amperes | 405 A |
| LRC | - |
| No Load Current | 24.2 A |
| Rated Torque | 118 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 300 % |
| Breakdown Torque | 360 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 8.23 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 34s (cold) 19s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-2 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 66.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6312 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6212 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 12:1 |