01509XT3E286T, AC Mtr, Explosion Proof, Footed, 15 HP, 900 RPM, 286T, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 42-38/19 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, Foot Mount, 15 HP, 900 RPM, 286T Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 42-38/19 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 535 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, Foot Mount, 15 HP, 900 RPM, 286T Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 42-38/19 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 286T |
| Output | 15 HP |
| Poles | 08 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 880 rpm |
| Slip | 2.22 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 38.0/19.0 A |
| LR Amperes | 232/116 A |
| LRC | 6.1x(Code G) |
| No Load Current | 16.3/8.13 A |
| Rated Torque | 89.5 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 240 % |
| Breakdown Torque | 229 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 8.18 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 66s (cold) 37s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 54.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6311 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6211 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 6:1 |