00709ET3Y160L-W22, AC Mtr, IEC Tru-Metric TEFC, 160L, Footed, 3 Phase, 900 RPM, 380-415/460V, 1 HP
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, IEC Tru-Metric , TEFC, 160L Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 900 RPM, 380-415/460V, 1 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 394 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, IEC Tru-Metric , TEFC, 160L Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 900 RPM, 380-415/460V, 1 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- 60 Hz (1.15 service factor) and 50 Hz (1.0 service factor)
- Class F insulation (Impregnation Resin and Magnet wire are class H)
- F2 mounted as standard (F1 convertible)
- Stainless Steel Nameplate – Laser etched with High contrast background
- Regreasable ball bearings (Frames 160 and up)
- Gasketed conduit box
- Class I, Div. 2, Groups A, B, C & D – T3, Class II, Div. 2, Groups F & G – T3C (Cast Iron Frames only)
- Suitable for WYE/Delta Start (W and Y voltage code motors)
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 160L |
| Output | 10 HP |
| Poles | 08 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 880 rpm |
| Slip | 2.22 % |
| Full Voltage - No Cables | 460//380-415 V |
| Rated Current | 15.0 A |
| LR Amperes | 85.5 A |
| LRC | - |
| No Load Current | 9.51 A |
| Rated Torque | 59.7 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 240 % |
| Breakdown Torque | 270 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 3.75 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 46s (cold) 26s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-2 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 54.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6309 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6209 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 12:1 |