00512ES3EOW215T-W22, AC Mtr, Oil Well Pumping, TEFC, 215T, Footed, 3 Phase, 1200 RPM, 208-230/460V, 17.1-15.46/7.73 FLA, 5 HP
WEG AC Motor, Standard Efficiency, Oil Well Pumping, TEFC, 215T Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1200 RPM, 208-230/460V, 17.1-15.46/7.73 FLA, 5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 181 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Standard Efficiency, Oil Well Pumping, TEFC, 215T Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1200 RPM, 208-230/460V, 17.1-15.46/7.73 FLA, 5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- NEMA Standard Efficiency Level according to NEMA MG-1
- Three-phase, 60 Hz
- Degree of protection: IP55 – TEFC – Totally enclosed fan cooled
- Rated output: 3 HP to 100 HP
- Number of poles: 6 and 8
- Frame sizes: 213/5T to 444/5T
- FC-200 Cast iron frames
- Voltage: 208-230/460 or 460V
- Service Factor: 1.15
- F-1 mount
- Steel made fan cover for frame 213/5T and cast iron made for 254/6T and above
- Rubber closed drain plugs
- V’ring seals for frames 213/5T to 324/6T and WSeal for frame 364/5T and above
- Grease nipples for frame 364/5T and above
- Continuous Duty (S1)
- Painting plan: 207A for frame 213/5T and 203A for frame 254/6T and above
- Color: RAL 9010 – White
- Without thermal protection
- Design NEMA “D”
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 5 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1060 rpm |
| Slip | 11.67 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460 V |
| Rated Current | 17.1-15.5/7.73 A |
| LR Amperes | 106-95.9/47.9 A |
| LRC | 6.2x(Code J) |
| No Load Current | 9.24-8.36/4.18 A |
| Rated Torque | 24.8 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 380 % |
| Breakdown Torque | 0 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 1.16 sq.ft.lb |
| Design | D |
| Locked Rotor Time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-2 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 55.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |