00336OS1CCD56-S, General Purpose, ODP, Footed, 1PH, 3HP, 2.2kW, 3600RPM, 56H, 208-230V, 14.04-12.70 FLA
WEG Standard Efficiency, General Purpose, ODP, Foot Mount, Rolled Steel, 1Phase, 3HP, 2 .2kW, 3600RPM, 56H Frame, 208-230V, 14.04-12.70 FLA, 1 .00 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 41 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Standard Efficiency, General Purpose, ODP, Foot Mount, Rolled Steel, 1Phase, 3HP, 2 .2kW, 3600RPM, 56H Frame, 208-230V, 14.04-12.70 FLA, 1 .00 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | 56H |
| Output | 3 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3480 rpm |
| Slip | 3.33 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230 V |
| Rated Current | 13.0-12.7 A |
| LR Amperes | 88.4-86.4 A |
| LRC | 6.8x(Code H) |
| No Load Current | 4.05-4.70 A |
| Rated Torque | 4.53 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 165 % |
| Breakdown Torque | 250 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1 |
| Moment of Inertia | 0.0707 sq.ft.lb |
| Design | L |
| Locked Rotor Time | 12s (cold) 7s (hot) |
| Temperature Rise | 105 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP21 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | ODP Open Drip Proof Open Motor |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 58.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6204 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |