00318NT3FVD182TC-W22, Vector Duty Mtr, 3 HP, 1800 RPM, 2700 Max. RPM, 182TC, TENV, 3PH, 208-230/460V, 8.6-7.82/3.91 FLA, Footed
WEG Vector Duty Motor, 3 HP, 1800 RPM, 2700 Max. RPM, 182TC Frame, TENV, Premium Efficiency, Three Phase, 208-230/460V, 8.6-7.82/3.91 FLA, Foot Mount, Cast Iron. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 100 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Vector Duty Motor, 3 HP, 1800 RPM, 2700 Max. RPM, 182TC Frame, TENV, Premium Efficiency, Three Phase, 208-230/460V, 8.6-7.82/3.91 FLA, Foot Mount, Cast Iron. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Designed to meet NEMA Premium Efficiency Levels
- Constant torque operation from 0 to base speed (1000:1) on PWM Vector Drive
- Constant Horsepower operation to 150% base speed at 40°C ambient
- C-face mount with feet
- Spike resistant wire
- Ready for encoder mount
- With thermostats (1 per phase)
- Totally Enclosed Non-Ventilated
- V-ring seals
- Standard NEMA frame sizes
- Special nameplate data for easy drive setup
- IP55
- All cast iron construction
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 182/4T |
| Output | 3 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1750 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 230/460 V |
| Rated Current | 7.81/3.91 A |
| LR Amperes | 58.6/29.3 A |
| LRC | 7.5x(Code J) |
| No Load Current | 4.00/2.00 A |
| Rated Torque | 9.00 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 229 % |
| Breakdown Torque | 340 % |
| Insulation Class | H |
| Service Factor | 1 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Temperature Rise | 105 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TENV Totally Enclosed Non-Ventillated |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | - |
| Starting Method | Frequency Inverter |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ-C3 |
| Front Bearing Size | 6207 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ-C3 |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |