00312XT3E213TC, AC Mtr, Explosion Proof, C-Face-Footed, 3 HP, 1200 RPM, 213TC, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Foot Mount, 3 HP, 1200 RPM, 213TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 201 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Foot Mount, 3 HP, 1200 RPM, 213TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 3 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1175 rpm |
| Slip | 2.08 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 8.82/4.41 A |
| LR Amperes | 61.7/30.9 A |
| LRC | 7.0x(Code K) |
| No Load Current | 5.20/2.60 A |
| Rated Torque | 13.4 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 220 % |
| Breakdown Torque | 250 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 1.20 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 104s (cold) 58s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 55.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |