00312ET3ER213TC-W22, 3 PH TEFC®, 3 HP, 1200 RPM, 2.2 kW, 213TC NEMA, Footless with C-Face, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA
WEG Three-Phase W22 TEFC (IP55) - NEMA Premium® Efficiency, 3 HP, 1200 RPM, 2.2 kW, 213TC NEMA Frame, Footless with C-Face, 1.25 Service Factor, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 155 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Three-Phase W22 TEFC (IP55) - NEMA Premium® Efficiency, 3 HP, 1200 RPM, 2.2 kW, 213TC NEMA Frame, Footless with C-Face, 1.25 Service Factor, 208-230/460V, 9.8-8.82/4.41 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213T |
| Output | 3 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1175 rpm |
| Slip | 2.08 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 8.83/4.41 A |
| LR Amperes | 61.8/30.9 A |
| LRC | 7.0x(Code K) |
| No Load Current | 5.50/2.75 A |
| Rated Torque | 13.4 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 200 % |
| Breakdown Torque | 280 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 1.20 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 104s (cold) 58s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 55.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |