00158OT3ECD145T-S, AC Mtr, Compressor Duty ODP, 145T, Rolled Footed, 3 Phase, 1800 RPM, 208-230/460V, 4.6-4.2/2.1 FLA, 1.5 HP
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Compressor Duty , ODP, 145T Frame, Rolled Steel, Foot Mount, 3 Phase, 1800 RPM, 208-230/460V, 4.6-4.2/2.1 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 56 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Compressor Duty , ODP, 145T Frame, Rolled Steel, Foot Mount, 3 Phase, 1800 RPM, 208-230/460V, 4.6-4.2/2.1 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Class F insulation (Impregnation Resin and Magnet wire are class H)
- Class B Rise at 1.15 Service Factor
- F1 Mounted (Cast Iron Frame motors are F2 convertible)
- Stainless Steel Nameplate – Laser etched with high contrast background (Cast Iron Frames only)
- Cast Iron Frames: Regreasable ball bearings
- Rolled Steel Frames: ZZ ball bearings (permanently lubricated)
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 143/5T |
| Output | 1.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1760 rpm |
| Slip | 2.22 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Rated Current | 4.14/2.07 A |
| LR Amperes | 36.0/18.0 A |
| LRC | 8.7x(Code L) |
| No Load Current | 2.40/1.20 A |
| Rated Torque | 4.48 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 280 % |
| Breakdown Torque | 330 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.1426 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 27s (cold) 15s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP21 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | ODP Open Drip Proof Open Motor |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 52.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6203 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 5:1 |