00158ET3E145T-S, AC Mtr, 1.5HP, 1800RPM, 145T, 208-230/460V, 4.4-4/2 FLA, 3PH - TEFC, NORMAL STOCK, NORMAL STOCK
WEG AC MOTOR, 1.5HP, 1800RPM, 145T FRAME, 208-230/460V, 4.4-4/2 FLA, THREE-PHASE - TEFC (IP55), ROLLED STEEL FRAME, NEMA PREMIUM EFFICIENCY, NORMAL STOCK, SERVICE FACTOR 1.25, NORMAL STOCK.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 43 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC MOTOR, 1.5HP, 1800RPM, 145T FRAME, 208-230/460V, 4.4-4/2 FLA, THREE-PHASE - TEFC (IP55), ROLLED STEEL FRAME, NEMA PREMIUM EFFICIENCY, NORMAL STOCK, SERVICE FACTOR 1.25, NORMAL STOCK.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Three-phase, II, IV, VI and VIII pole, 60Hz
- Voltage: 208-230/460V, 200V, 460V or 575V
- Totally Enclosed Fan Cooled – TEFC (IP55) water tight and dust tight enclosure
- Squirrel cage rotor / Aluminum die cast
- V-ring slingers on both endshields (586/7 frame equipped with labyrinth taconite seal as standard)
- Ball bearings are supplied as standard (RB part numbers supplied with roller bearings)
- 1045 Carbon Steel Shaft for frames up to 365T.
- 4140 steel shaft for motors 404T and above. (3600 RPM motors supplied with 1045)
- NEMA dimensions
- Class ‘F’ insulation for all frames
- Class ‘H’ impregnation resin
- Temperature rise: Class ‘B’ (80ºC)
- NEMA Design ‘B’*
- Most ratings meet Design C Torque
- Service factor: 1.25 up to 100HP;1.15 from 125HP and up
- Continuous duty (S1)
- 104ºF (40ºC) ambient temperature
- Altitude: 3300 ft (1000m)
- NPT threaded terminal box
- F1 mount
- Stainless steel nameplate AISI 316 with laser etching
- Color: RAL 6002 (Green)
- Automatic drain plugs - pressure compensated
- Regreasable bearings positive pressure lubrication system (frames 254T and up)
- Gasketed conduit box
- MGI Part 31 rating for use with VFD - 20:1 constant torque speed range.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 143/5T |
| Output | 1.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1750 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Rated Current | 4.04/2.02 A |
| LR Amperes | 33.1/16.6 A |
| LRC | 8.2x(Code K) |
| No Load Current | 2.17/1.08 A |
| Rated Torque | 4.50 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 270 % |
| Breakdown Torque | 300 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.1101 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 37s (cold) 21s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 52.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6203 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 4:1 |