00156AS1RAF143TZ-S, Farm Duty, Aeration Fan, TEAO, 1PH, 1.5HP, 1.1kW, 3600RPM, 143/5TZ, 115/230V, 13.20/6.60 FLA
WEG Standard Efficiency, Farm Duty, Aeration Fan, TEAO, Rolled Steel, 1Phase, 1 .5HP, 1 .1kW, 3600RPM, 143/5TZ Frame, 115/230V, 13.20/6.60 FLA, 1 .15 Service Factor, Foot Mount
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 41 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Standard Efficiency, Farm Duty, Aeration Fan, TEAO, Rolled Steel, 1Phase, 1 .5HP, 1 .1kW, 3600RPM, 143/5TZ Frame, 115/230V, 13.20/6.60 FLA, 1 .15 Service Factor, Foot Mount
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | 143/5T |
| Output | 1.5 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3500 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 115/208-230 V |
| Rated Current | 13.1/7.30-6.57 A |
| LR Amperes | 105/58.4-52.6 A |
| LRC | 8.0x(Code K) |
| No Load Current | 4.00/0.000-2.00 A |
| Rated Torque | 2.25 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 240 % |
| Breakdown Torque | 250 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | L |
| Locked Rotor Time | 12s (cold) 7s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEAO Totally Enclosed Air Over |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | - |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |