00118XT3H143T, AC Mtr, TEFC, 3PH, 1 HP, 0.75 kW, 1800 RPM, 143T NEMA, Footed, 575V, 1.14 FLA
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, 3 PH, 1 HP, 0.75 kW, 1800 RPM, 143T NEMA Frame, Foot Mount, 1.15 Service Factor, 575V, 1.14 FLA, 60 Hz.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 67 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, 3 PH, 1 HP, 0.75 kW, 1800 RPM, 143T NEMA Frame, Foot Mount, 1.15 Service Factor, 575V, 1.14 FLA, 60 Hz.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- 2-Pole - from 1/3HP to 3HP
- 4-Pole – from 1/3HP to 2HP
- Class F insulation
- Cooling method: TEFC (Totally enclosed fan-cooled) - IC-411
- 50°C ambient temperature rating
- 1.0 service factor
- Foot mount motors with and without C-flange
- IP55 rating
- Class I - Group C & D and Class II - Groups E, F & G – T3C
- Thermally Protected
- Three-Phase motors also rated for 50Hz
- Long leads for remote wiring
- Unassembled aluminum conduit box included
- Aluminum endshields.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 143/5T |
| Output | 1 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1760 rpm |
| Slip | 2.22 % |
| Full Voltage - No Cables | 575 V |
| Rated Current | 1.14 A |
| LR Amperes | 9.84 A |
| LRC | 8.6x(Code L) |
| No Load Current | 0.748 A |
| Rated Torque | 2.98 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 290 % |
| Breakdown Torque | 370 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.0975 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 51.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6204 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |