00118ST3QIER143TC-W2, 3 PH IEEE-841™, 1 HP, 1800 RPM, 0.75 kW, 143TC NEMA, C-Face, Footless, 460V, 1.47 FLA
WEG Three-Phase W22 IEEE-841™ Petrochem Motors - NEMA Premium® Efficiency, 1 HP, 1800 RPM, 0.75 kW, 143TC NEMA Frame, C-Face, Footless, 1.25 Service Factor, 460V, 1.47 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 43 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Three-Phase W22 IEEE-841™ Petrochem Motors - NEMA Premium® Efficiency, 1 HP, 1800 RPM, 0.75 kW, 143TC NEMA Frame, C-Face, Footless, 1.25 Service Factor, 460V, 1.47 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Standard Features
- Three-phase, 2, 4, 6 or 8 pole, 60Hz;
- Voltage: 460 or 575V (3 wire);
- Totally enclosed fan cooled (TEFC);
- Degree of protection: IP55;
- Class "F" insulation ("B" Temperature rise at full load);
- 104°F (40ºC) ambient temperature;
- Service Factor: 1.25 - up to 100 HP; 1.15 - from 125HP and up (on most motors);
- Squirrel cage rotor / Aluminum die cast;
- 143T up to 586/7 cast iron frame;
- All cast iron reinforced construction: frame, endshields, terminal box and fan cover;
- F1 mounting;
- Stainless steel nameplate;
- INPRO/SEAL® on drive end and opposite drive end;
- External paint: Epoxy polyamide enamel, meets 240h salt spray as per ASTM B117-03;
- Internal corrosion resistant epoxy finish;
- Color: RAL 5009 (Blue);
- Regreasable ball bearings D.E. and O.D.E.;
- Grease outlet through the fan cover;
- High tensile steel shaft (for frame 404T and up – 4 poles and up);
- Fan: Conductive plastic or Bronze;
- “T” type stainless steel condensate drain;
- Balance quality grade G1;
- Solid milled feet;
- Foot flatness 0.005 in (0.127 mm);
- Hex-head bolts or socket-head cap srews and organometalic surface lining;
- Stainless steel grease inlet extension;
- Minimum Bearing life L10h: 50,000 hours for directed-connected loads and 26,280 hours belted.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 143T |
| Output | 1 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1760 rpm |
| Slip | 2.22 % |
| Full Voltage - No Cables | 460 V |
| Rated Current | 1.47 A |
| LR Amperes | 12.6 A |
| LRC | 8.6x(Code M) |
| No Load Current | 0.940 A |
| Rated Torque | 2.98 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 290 % |
| Breakdown Torque | 350 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 0.1172 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 32s (cold) 18s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 51.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Inpro/Seal |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6204 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |