.2518OS1BRBFBOW56-S, HVAC Mtr, ODP, Resilient Base , 1PH, 0.25HP, 0.18kW, 1800RPM, W56, 115/208-230V, 4.60/2.50-2.30 FLA
WEG Standard Efficiency, Commercial HVAC, ODP, Resilient Base Mount, Rolled Steel, 1Phase, 0 .25HP, 0 .18kW, 1800RPM, W56 Frame, 115/208-230V, 4.60/2.50-2.30 FLA, 1 .35 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 18 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Standard Efficiency, Commercial HVAC, ODP, Resilient Base Mount, Rolled Steel, 1Phase, 0 .25HP, 0 .18kW, 1800RPM, W56 Frame, 115/208-230V, 4.60/2.50-2.30 FLA, 1 .35 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | W56 |
| Output | 0.25 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1735 rpm |
| Slip | 3.61 % |
| Full Voltage - No Cables | 115/208-230 V |
| Rated Current | 4.66/2.58-2.33 A |
| LR Amperes | 24.7/13.7-12.3 A |
| LRC | 5.3x(Code N) |
| No Load Current | 4.00/1.72-2.00 A |
| Rated Torque | 0.757 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 310 % |
| Breakdown Torque | 280 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.35 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Temperature Rise | 0 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 50 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP21 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | ODP Open Drip Proof Open Motor |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 50.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6203 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |