.7518ES3E56CFL-S, AC Mtr, 3/4HP, 1800RPM, 56C, GENERAL PURPOSE - TEFC 3PH 208-230/460V, 2.7-2.4/1.2 FLA, FOOTLESS - 'C' FACE, NORMAL STOCK
WEG AC MOTOR, 3/4HP, 1800RPM, 56C FRAME, GENERAL PURPOSE - TEFC (IP55) THREE-PHASE , 208-230/460V, 2.7-2.4/1.2 FLA, FOOTLESS - 'C' FACE, 1.15 SERVICE FACTOR, NORMAL STOCK
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 27 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC MOTOR, 3/4HP, 1800RPM, 56C FRAME, GENERAL PURPOSE - TEFC (IP55) THREE-PHASE , 208-230/460V, 2.7-2.4/1.2 FLA, FOOTLESS - 'C' FACE, 1.15 SERVICE FACTOR, NORMAL STOCK
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Three phase, II, IV or VI pole, 60Hz
- Squirrel cage rotor
- NEMA dimensions
- High starting torque
- Service factor 1.15 or better
- Ball bearings
- Color: RAL 7022 (dark gray)
- Class 'B' insulation (ODP)
- Class 'F' insulation (TEFC)
- Continuous duty, 40°C ambient
- V-ring slinger in both endshields
- Designed to operate in any position
- Class I, Div II. Groups B, C & D (TEFC only)
- Class II, Div II. Group F. CSA: 50962 (TEFC only)
- Dual rated (60/50Hz)
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 56 |
| Output | 0.75 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1755 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Rated Current | 2.70-2.44/1.22 A |
| LR Amperes | 18.6-16.8/8.42 A |
| LRC | 6.9x(Code K) |
| No Load Current | 1.55-1.80/0.900 A |
| Rated Torque | 2.24 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 240 % |
| Breakdown Torque | 300 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.0648 sq.ft.lb |
| Design | None |
| Locked Rotor Time | 30s (cold) 17s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 52.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6203 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 10:1 |