.5018ES1BW56C-S, AC Mtr, 1/2HP, 1800RPM, 56C, ROLLED GENERAL PURPOSE - TEFC SINGLE-PHASE, 115/208-230V, 8/4.4-4 FLA, FOOT MOUNT - 'C' FACE, FOOT MOUNT - 'C' FACE, NORMAL STOCK
WEG AC MOTOR, 1/2HP, 1800RPM, 56C FRAME, ROLLED STEEL, GENERAL PURPOSE - TEFC (IP55) SINGLE-PHASE, 115/208-230V, 8/4.4-4 FLA, FOOT MOUNT- 'C' FACE, 1.15 SERVICE FACTOR, FOOT MOUNT- 'C' FACE, NORMAL STOCK
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
WEG AC MOTOR, 1/2HP, 1800RPM, 56C FRAME, ROLLED STEEL, GENERAL PURPOSE - TEFC (IP55) SINGLE-PHASE, 115/208-230V, 8/4.4-4 FLA, FOOT MOUNT- 'C' FACE, 1.15 SERVICE FACTOR, FOOT MOUNT- 'C' FACE, NORMAL STOCK
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Single-phase, II, IV or VI pole, 60Hz
- Voltage: 115/208-230V
- Squirrel cage rotor
- Start capacitor
- NEMA dimensions
- Class ‘B’ insulation (130ºC)
- High starting torque
- Ball Bearings
- Totally enclosed fan cooled (TEFC - IP55)
- Color: RAL 7022 (Dark Gray)
- Continuous Duty (S1), 40ºC ambient
- V-ring slingers on both endshields (for TEFC only)
- Designed to operate in any position (for TEFC only)
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | W56 |
| Output | 0.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1730 rpm |
| Slip | 3.89 % |
| Full Voltage - No Cables | 115/208-230 V |
| Rated Current | 8.00/4.42-4.00 A |
| LR Amperes | 45.6/25.2-22.8 A |
| LRC | 5.7x(Code M) |
| No Load Current | 6.60/2.85-3.30 A |
| Rated Torque | 1.52 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 320 % |
| Breakdown Torque | 270 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.0479 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 52.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6203 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |