SL36-ASM-GR-24V, Stacklight, Green, Red, 24VAC/DC
FMX 36mm Pre-assembled Stacklight, Green and Red LED Light Modules, 24VAC/DC, UL Type 3R, IP65
Weight: 0.7 lbs.Made in: Italy
Specifications
FMX 36mm Pre-assembled Stacklight, Green and Red LED Light Modules, 24VAC/DC, UL Type 3R, IP65
- Multiple Integrated LEDs for uniform light emission and longer life, no bulb required
- Heavy duty polycarbonate suitable for outdoor use
- Pre-wired with 9" pigtail
- Operating temp: -22 to 122°F (-30 to 50°C)
- UL Type 3R, IP65
- UL746C F1 UV Protection, UL94 V-2 flammability rating
- 2 year warranty
| Incoming Voltage | 24VAC/VDC |
| Lens Colors | Green/Red |
| Light Output | 1cd (p) |
| Current Consumption | 24VAC/DC = 50mA per light module |
| Lamp Life | 100,000 Hours |
| Operating Temperature | -22° to 122°F (-30° to 50°C) |
| Insulation Resistance | Class 2, 4000V |
| Ambient Humidity | 50 to 90%RH |
| Module Housing Material | Polycarbonate, UL746C UL94 V-2, Gray RAL 7016 |
| Gaskets between Modules | Silicone |
| O-rings | VITON Rubber |
| Base Gasket | Santoprene |
| Light Module Protection Class | UL Type 3R, UL File # E362598 IP65 |