SI12-A2 NO H, Inductive Proximity Sensor, 12 mm diameter, 20-250 VAC
AECO Inductive Proximity Sensor, 12 mm diameter, nickel-plated brass, 20-250 VAC, shielded, 2 mm sensing distance, N.O. output, M12 quick-disconnect (purchase cable separately) **I12000005**
Weight: 0.1 lbs.Made in: Italy
Specifications
AECO Inductive Proximity Sensor, 12 mm diameter, nickel-plated brass, 20-250 VAC, shielded, 2 mm sensing distance, N.O. output, M12 quick-disconnect (purchase cable separately) **I12000005**
- Nickel-plated brass housing
- 20-250VAC operating voltage
- IP67 Protective Rating
- M12 quick-disconnect (purchase cable separately)
- LED status indicator
GENERAL SPECIFICATIONS
| Iperating Voltage | 20-250VAC |
| Hysteresis | <10% sensing distance |
| Switching Frequency | 12Hz |
| Repeatability | ≤3% sensind distance |
| Max. Output Current | 300mA |
| Min. Output Current | 5mA |
| Max. peak Current for 20ms | 1.5A |
| Residual Current | <1mA |
| Voltage Drop (Sensor ON) | <6V |
| Visual Indication | LED |
| Temperature Range | -13° to 158°F (-25° to 70°C) |
| Protection Rating | IP67 |
| Housing Material | Nickel-plated brass |