RLH-4CLT-120VAC, Plug-in Relay, 4PDT, 6A, 120V AC coil, 1pc
FMX RLH Series Plug-in Relay, 4PDT, 6A, 120V AC coil, AgNi contact, lockable test button and LED, 1pc
Made in: China
Specifications
FMX RLH Series Plug-in Relay, 4PDT, 6A, 120V AC coil, AgNi contact, lockable test button and LED, 1pc
- DPDT and 4PDT Models
- Integrated LED and lockable test button
- DC coil models feature surge suppression diode
- Contacts rated for 20 million cycles
- AgNi alloy contacts
GENERAL SPECIFICATIONS
| Configuration | 4CO (4PDT) |
| Rated Current / Rated Voltage Resistive Load | 6A /250VAC 6A / 30VDC |
| Switching Capacity (resistive) | 1500VA 240W |
| Initial Contact Resistance | ≤50mΩ |
| Material | AgNi |
| Electrical Endurance | ≥400,000 (360 ops/ hour) |
| Mechanical Endurance | ≥20,000,000 (18,000 ops / hour) |
| Nominal Voltage (50/60Hz) | 120VAC |
| Coil Pick-up Voltage (≤80%) | 96VAC |
| Coil Drop-Out Voltage (≥30%) | 36VAC |
| Maximum Coil Voltage (110%) | 132VAC |
| Coil Resistance | 4,430Ω |
| Insulation Resistance | ≥1000MΩ (500VDC) |
| Coil Power Consumption | 1.2VA |
| Contact Closing Time | ≤20ms |
| Contact Opening Time | ≤20ms |
| Initial Breakdown Voltage (Leakage Current 1mA) | Between Open Contact: 1000VAC / 1 minute Between Poles: 3000VAC / 1 minute Between Contacts and Coils: 5000VAC / 1 minute |
| Operating Temperature | -67 to 158°F (-50° to 70°C) |
| Humidity | 35% to 85 % RH |
| Air Pressure | 86 to 106Kpa |
| Shock Resistance | 10G (half sine shock pulse: 11ms) |
| Vibration Resistance | 10 to 55Hz peak to peak: 1.0mm |
Compare to
| Schneider | RXM4AB2F7 |
| Omron | MY4IN AC110/120 (S) |
| IDEC | RU42S-A110 |
| Finder | 55.34.8.120.0050 |
| Allen Bradley | 700-HC24A1-3-4 |