QDM-AMB-2448V, LED steady/flash beacon, size 2, 24-48 V AC/DC, amber
Auer QDM Series Beacon Signal Light, 132mm cubic-design, steady/flashing, amber, red housing, 24-48V AC/DC, UL Type (NEMA) 4, 4X, & 13 / IP66, AUER P/N: 874-261-408
Weight: 1.41 lbs.Made in: Austria
Specifications
Auer QDM Series Beacon Signal Light, 132mm cubic-design, steady/flashing, amber, red housing, 24-48V AC/DC, UL Type (NEMA) 4, 4X, & 13 / IP66, AUER P/N: 874-261-408
GENERAL SPECIFICATIONS
| Size | 132mm |
| Beacon Color | Amber |
| Beacon Type | Steady or Flashing |
| Lens / Housing / Caps Material | Polycarbonate, UV Resistant, UL94 V-2, Red Housing |
| Nominal Voltage | 24-48VAC/DC |
| Voltage Range | 18 - 53VAC, 18 - 60VDC |
| Nominal Current | 100mA |
| Leakage Current | 3mA |
| Maximum Light Output | 78 Cd |
| Light Source | LED (4 LEDS) |
| Service Life | 50,000 Hours |
| Duty Cycle | 100% |
| Terminal Block | Wire Size: 14 AWG Maximum Terminal Screw Torque: 5 lb-in |
| Operating Temperature | -22° to 140°F (-30° to 60°C) |
| Degree Of Protection | UL Type 4,4X,13,IP66,IK09 UL File# S24761 |