PD30-E4P-R, 30mm, Emergency Stop Mushroom, Metal Bezel, Pull to Release, Red
FMX PD30 Series Pushbutton, 30mm Emergency Stop with 40mm Mushroom Head, Metal Bezel, Pull to Release, UL Type (NEMA) 4X, IP66, Red
Weight: 0.1 lbs.Made in: China
Specifications
FMX PD30 Series Pushbutton, 30mm Emergency Stop with 40mm Mushroom Head, Metal Bezel, Pull to Release, UL Type (NEMA) 4X, IP66, Red
- UL Type (NEMA) 4X, IP66 Rated
- Includes 3-position contact block flange
- Up to 6 contact blocks max. per operator
GENERAL SPECIFICATIONS
| Latch Type | Pull to Release |
| Operating Temperature | -13° to 131°F (-25° to 55°C) No Freezing |
| Operating Humidity | 45 to 85% No Condensation |
| Storage Temperature | -49° to 185°F (-45° to 85°C) |
| Degree of Protection | From Front Panel - IP66 Terminal - IP20 |
| Vibration Resistance | Damage Limits: 10 to 500Hz, Amplitude 35mm Acceleration:50m/s² |
| Shock Resistance | 150m/a2; Damage Limits 1000m/s² |
| Mechanical Life (Minimum Operations) | Single Contact Block 400,000 |