IDM-MUL-120A, Auer 45mm Visual Signal, Steady, Red or Green, 120V AC
Auer M22 Series 45mm Visual Beacon, 22mm hole size, Steady, Red or Green Selectable, 120V AC, Black Housing, UL Type (NEMA) 4X / IP65. AUER P/N: 801-626-310
Weight: 0.25 lbs.Made in: Austria
Specifications
Auer M22 Series 45mm Visual Beacon, 22mm hole size, Steady, Red or Green Selectable, 120V AC, Black Housing, UL Type (NEMA) 4X / IP65. AUER P/N: 801-626-310
- 45 mm Ø panel mount visual beacon
- High protection class IP65 & impact resistance IK08
- Installs in standard 22mm pushbutton hole
- For industrial and general applications
- UL Type (NEMA) 4, 4X & 13
GENERAL SPECIFICATIONS
| Size | 45mm |
| Color | Multi-color (Red or Green) |
| Beacon Type | LED Steady |
| Lens / Housing / Caps Material | Polycarbonate |
| Nominal Voltage | 120VAC (±10%) |
| Voltage Range | 108 to 132VAC |
| Nominal Current | 35mA |
| Leakage Current | 3mA |
| Light Source | 9 LEDs |
| Service Life | 100,000 Hours |
| Duty Cycle | 100% |
| Panel Mount | Hole: 0.87" x 0.05" (22 x 1.25mm) M22 Mounting Depth: 1.34" (34mm) |
| Terminal Block | Wire Size: 14AWG maximum Terminal Screw Torque: 5 lb-in |
| Operating Temperature | -13 to 140°F (-25° to 60°C) |
| Degree Of Protection | UL Type 4, 4X, 13, UL File #183287 IP65,IK08 |
| Weight | 55g |