CFW100A01P6S120G2, VFD, 0.33HP, 120V 1 PH IN, 230V 3PH OUT, 1.6FLA
WEG CFW100 G2 AC Drive, 0.33HP, 120V 1 PH Input, 230V 3 PH Output, 1.6FLA, IP20, Frame A
Weight: 1.1 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG CFW100 G2 AC Drive, 0.33HP, 120V 1 PH Input, 230V 3 PH Output, 1.6FLA, IP20, Frame A
- Supply Voltage: 110-127V (Single-Phase)
- 1/4 to 1HP Models
- Sensorless Vector or V/Hz Control
- Surface or DIN Rail Mounting
- Electronic Protection against Motor Overload
- Free Programming Software
Technical Data
| Mains Supply | |
| Voltage and Power Range | Single Phase 110 - 127VAC (+10% -15%) 0.25HP/0.18kW |
| Supply Frequency | 50/60Hz (48 - 62Hz) |
| Motor Connection | |
| Voltage | 230VAC 3-Phase |
| Output Frequency | 0 to 300Hz, regulation of 1.0Hz |
| Output Rated Current | 1.6A |
| Displacement Power Factor | >0.97 |
| Switching Frequency | Default 5kHz (selectable 2.5 to 15kHz) |
| Acceleration Time | 0.1 to 999s |
| Deceleration Time | 0.1 to 999s |
| Performance | |
| V/F Control | Speed Regulation: 1% of the rated speed ( with slip compensation) Speed Variation Range: 1:20 |
| Vector Control (VVW) | Speed Regulation: 1% of the rated speed Speed Variation Range: 1:30 |
| Environment | |
| Temperature | 122°F (50°C) : IP20 without RFI Filter 2% current derating for each 33.8°F(1°C) above specific operating temperature, limited to 140°F (60°C) |
| Air Relative Humidity | 5 to 90% non-condensing |
| Altitude | Up to 1,000m 1,000 to 4,000m - 1% current derating for each 100m above 1,000m |
| Degree of Protection | IP20 |
| Dimensions | 3.94"H x 2.17"W x 5.08"D |
| Weight | 1.05 lbs |
| Safety | |
| Protection | Overcurrent/Phase to Phase short circuit in the output Overcurrent/Phase to Ground short circuit in the output Under/Overvoltage Overtemperature in the heatsink Overload in the motor Overload in the power module (IGBT's) External alarm/fault Setting Error |
| Communication Protocol | |
| Modbus-RTU | Plug-in module for RS485 |
| CANopen | Plug-in module CFW100-CCAN |
| Connectivity | |
| USB | Plug-in module CFW100-CUSB |
| Bluetooth | Plug-in module CFW100-CBLT |
Standards
| Safety standards | |
| UL 508C | Power conversion equipment. |
| UL 840 | Insulation coordination including clearances and creepage distances for electrical equipment |
| EN 61800-5-1 | Safety requirements electrical, thermal and energy. |
| EN 50178 | Electronic equipment for use in power installations |
| EN 60204-1 | Safety of machinery. Electrical equipment of machines. Part 1: General requirements. Note: For the machine to comply with this standard, the manufacturer of the machine is responsible for installing an emergency stop device and equipment to disconnect the input power supply. |
| EN 60146 (IEC 146) | Semiconductor converters. |
| EN 61800-2 | Adjustable speed electrical power drive systems - Part 2: General requirements - Rating specifcations for low voltage adjustable frequency AC power drive systems |
| Electromagnetic compatibility (EMC) standards (with external filter) | |
| EN 61800-3 | Adjustable speed electrical power drive systems Part 3: EMC product standard including specific test methods. |
| EN 55011 | Limits and methods of measurement of radio disturbance characteristics of industrial, scientific and medical (ISM) radio-frequency equipment |
| CISPR 11 | Industrial, scientific and medical (ISM) radio-frequency equipment - Electromagnetic disturbance characteristics Limits and methods of measurement. |
| EN 61000-4-2 | Electromagnetic compatibility (EMC) Part 4: Testing and measurement techniques Section 2: Electrostatic discharge immunity test. |
| EN 61000-4-3 | Electromagnetic compatibility (EMC) Part 4: Testing and measurement techniques Section 3: Radiated, radio-frequency, electromagnetic field immunity test. |
| EN 61000-4-4 | Electromagnetic compatibility (EMC) Part 4: Testing and measurement techniques Section 4: Electrical fast transient/burst immunity test. |
| EN 61000-4-5 | Electromagnetic compatibility (EMC) Part 4: Testing and measurement techniques Section 5: Surge immunity test |
| EN 61000-4-6 | Electromagnetic compatibility (EMC) Part 4: Testing and measurement techniques Section 6: Immunity to conducted disturbances, induced by radio-frequency fields. |
| Mechanical construction standards | |
| EN 60529 | Degrees of protection provided by enclosures (IP code). |
| UL 50 | Enclosures for electrical equipment. |