48.52.8.120.0060-10PK, Interface Relay, 8A DPDT, 120V AC Coil
Finder Electromechanical Interface Relay Module, 8A DPDT, 120V AC Coil, with LED indicator and protective module Pack of 10
Weight: 1.6 lbs.Made in: Italy
Specifications
Finder Electromechanical Interface Relay Module, 8A DPDT, 120V AC Coil, with LED indicator and protective module Pack of 10
- Slim 15.8mm wide package
- 35mm DIN rail mounting
- Replaceable relay or socket
- East removal of relay
- IP20 protection rating
- Integral LED shows coil status
- AC coil and DC coil versions
- Suppression circuit inhibits coil backflow
GENERAL SPECIFICATIONS
| Configuration | 2CO (DPDT) |
| Contact Rating | 8A at 250VAC 8A at 30VDC |
| Rated Load AC1 | 2,000VA |
| Rated Load AC15 (230VAC) | 400VA |
| Single Phase Motor Rating (230VAC) | 0.3kW |
| Breaking Capacity DC1 | 30V : 8A 110V : 0.3A 220V: 0.12A |
| Minimum Switching Load | 300mW (5V/5mA) |
| Coil Nominal Voltage | 120VAC |
| Coil Consumption | 11.8mA |
| Coil Rated Power | 1.2VA (50Hz) |
| Coil Voltage Operating Range | 96 to 132VAC |
| Coil Holding Voltage | 96VAC |
| Coil Must Drop-out Voltage | 24VAC |
| Mechanical Life | 10,000,000 |
| Electrical Life at Rated AC1 Load | 200,000 |
| Operate / Release Time | 7ms / 4ms |
| Terminal Connection Type | Screw Terminal |
| Insulation between Coil and Contacts (1.2/50µs) | 6kV (8mm) |
| Dielectric Strength Between Open Contacts | 1,000VAC |
| Ambient Temperature | -40° to 158°F (-40 to 70°C) |
| Environmental Protection | IP20 |