02518XT3ER284TC, AC Mtr, Explosion Proof, C-Face-Footless, 25 HP, 1800 RPM, 284TC, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 66.1-59.8/29.9 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 25 HP, 1800 RPM, 284TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 66.1-59.8/29.9 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 509 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 25 HP, 1800 RPM, 284TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 66.1-59.8/29.9 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 284T |
| Output | 25 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1770 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 59.8/29.9 A |
| LR Amperes | 490/245 A |
| LRC | 8.2x(Code J) |
| No Load Current | 25.0/12.5 A |
| Rated Torque | 74.2 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 320 % |
| Breakdown Torque | 320 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 4.54 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 68.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6311 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6211 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 6:1 |