02030EP3OFP256T-W22, AC Mtr, TEFC, Suitable
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, High Efficiency (EPACT), Suitable for 1.15SF @ 50oC Ambient, 3 PH, 20 HP, 15 kW, 3000 RPM, 256T NEMA Frame, (50Hz) - Three-Phase - IE2, 1.15 Service Factor, 380-415V, 28.7-26.3 FLA, 50 Hz. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 289 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, High Efficiency (EPACT), Suitable for 1.15SF @ 50oC Ambient, 3 PH, 20 HP, 15 kW, 3000 RPM, 256T NEMA Frame, (50Hz) - Three-Phase - IE2, 1.15 Service Factor, 380-415V, 28.7-26.3 FLA, 50 Hz. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Stainless steel shaft end
- Insulation class B (ODP)
- Insulation class F (TEFC)
- NEMA service factor
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 254/6T |
| Output | 20 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 50 Hz |
| Rated speed | 2910 rpm |
| Slip | 3.00 % |
| Full Voltage - No Cables | 380-415 V |
| Rated Current | 27.5 A |
| LR Amperes | 160 A |
| LRC | 5.8x(Code F) |
| No Load Current | 6.30 A |
| Rated Torque | 36.1 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 195 % |
| Breakdown Torque | 220 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 18s (cold) 10s (hot) |
| Temperature Rise | 0 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 50 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 72.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6309 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6209 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | N/A |