01536ET3H215JM-W22, Close Coupled Pump 3 PH "JM" Type - TEFC®, 15 HP, 3600 RPM, 11 kW, 215JM NEMA, 575V, 13.8 FLA
WEG Close Coupled Pump Three-Phase W22 "JM" Type - TEFC - UL Type (NEMA) Premium® Efficiency, 15 HP, 3600 RPM, 11 kW, 215JM UL Type (NEMA) Frame, 1.25 Service Factor, 575V, 13.8 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 177 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Close Coupled Pump Three-Phase W22 "JM" Type - TEFC - UL Type (NEMA) Premium® Efficiency, 15 HP, 3600 RPM, 11 kW, 215JM UL Type (NEMA) Frame, 1.25 Service Factor, 575V, 13.8 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213/5 |
| Output | 15 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3510 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 575 V |
| Rated Current | 13.6 A |
| LR Amperes | 103 A |
| LRC | 7.6x(Code H) |
| No Load Current | 4.00 A |
| Rated Torque | 22.4 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 240 % |
| Breakdown Torque | 280 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 0.6362 sq.ft.lb |
| Design | A |
| Locked Rotor Time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 68.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | Z-C3 |
| Front Bearing Size | 6309 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |