01518XT3ER254TC, AC Mtr, Explosion Proof, C-Face-Footless, 15 HP, 1800 RPM, 254TC, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 40.7-36.8/18.4 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 15 HP, 1800 RPM, 254TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 40.7-36.8/18.4 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 312 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 15 HP, 1800 RPM, 254TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 40.7-36.8/18.4 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 254T |
| Output | 15 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1770 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 36.8/18.4 A |
| LR Amperes | 269/134 A |
| LRC | 7.3x(Code J) |
| No Load Current | 17.2/8.60 A |
| Rated Torque | 44.5 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 300 % |
| Breakdown Torque | 300 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 2.31 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 46s (cold) 26s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 69.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | C3 |
| Front Bearing Size | 6309 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | C3 |
| Rear Bearing Size | 6209 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 6:1 |