01018XT3ER215TC, AC Mtr, Explosion Proof, C-Face-Footless, 10 HP, 1800 RPM, 215TC, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 28.1-25.4/12.7 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 10 HP, 1800 RPM, 215TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 28.1-25.4/12.7 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 222 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Footless, 10 HP, 1800 RPM, 215TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 28.1-25.4/12.7 FLA, 1.15 Service Factor.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | L215T |
| Output | 10 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1450 rpm |
| Slip | 3.33 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 15.3 A |
| LR Amperes | 87.2 A |
| LRC | 5.7x(Code G) |
| No Load Current | 5.30 A |
| Rated Torque | 36.2 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 165 % |
| Breakdown Torque | 220 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 36s (cold) 20s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 56.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |