00736OP3EFP184JPV-S, Fire Pump, ODP, Footless Vertical , 3PH, 7.5HP, 5.5kW, 3600RPM, 182/4JP, 230/460V, 17.80/8.90 FLA
WEG High Efficiency, Fire Pump, ODP, Footless Vertical Mount, Rolled Steel, 3Phase, 7.5HP, 5 .5kW, 3600RPM, 182/4JP Frame, 230/460V, 17.80/8.90 FLA, 1 .15 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 83 lbs.Made in: Mexico
Specifications
WEG High Efficiency, Fire Pump, ODP, Footless Vertical Mount, Rolled Steel, 3Phase, 7.5HP, 5 .5kW, 3600RPM, 182/4JP Frame, 230/460V, 17.80/8.90 FLA, 1 .15 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 182/4 |
| Output | 7.5 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3500 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Rated Current | 17.7/8.86 A |
| LR Amperes | 124/62.0 A |
| LRC | 7.0x(Code H) |
| No Load Current | 6.99/3.49 A |
| Rated Torque | 11.3 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 180 % |
| Breakdown Torque | 280 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.1559 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 14s (cold) 8s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP21 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | ODP Open Drip Proof Open Motor |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 65.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6207 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6205 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 2:1 |