00736ES3HSA80LR, Saw Arbor Mtr, 7.5HP, 3600RPM, 80L, 575V, 7.81 FLA, 3PH, TEFC, Service Factor 1.0 Right hand thread
WEG Saw Arbor Motor, 7.5HP, 3600RPM, 80L Frame, 575V, 7.81 FLA, 60Hz, Three Phase, TEFC, Service Factor 1.0 Right hand thread
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 133 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Saw Arbor Motor, 7.5HP, 3600RPM, 80L Frame, 575V, 7.81 FLA, 60Hz, Three Phase, TEFC, Service Factor 1.0 Right hand thread
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 80L |
| Output | 7.5 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | - |
| Slip | - |
| Full Voltage - No Cables | 575 V |
| Rated Current | - |
| LR Amperes | - |
| LRC | - |
| No Load Current | - |
| Rated Torque | - |
| Locked Rotor Torque | - |
| Breakdown Torque | - |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | - |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S6 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP54 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Counter Clockwise |
| Noise Level | - |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6307 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |