00718ET3E213T-SG, AC Mtr, TEFC, 3PH, 7.5 HP, 5.5 kW, 1800 RPM, 213/5T NEMA, 3PH - Footed, 208-230/460V, 20.1-18.2/9.1 FLA
WEG AC Motor, Rolled Steel Frame, TEFC, AEGIS Installed, 3 PH, 7.5 HP, 5.5 kW, 1800 RPM, 213/5T NEMA Frame, Three-Phase - Foot Mount, 1.15 Service Factor, 208-230/460V, 20.1-18.2/9.1 FLA, 60 Hz. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 131 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Rolled Steel Frame, TEFC, AEGIS Installed, 3 PH, 7.5 HP, 5.5 kW, 1800 RPM, 213/5T NEMA Frame, Three-Phase - Foot Mount, 1.15 Service Factor, 208-230/460V, 20.1-18.2/9.1 FLA, 60 Hz. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Rated Output: 1 to 100HP*
- RPM: 3600, 1800 and 1200
- Class F insulation
- Frame Sizes: NEMA 143/5T through 404/5T
- Frequency: 60 Hz (dual rated under “E” voltage code: W01 50 Hz 190-220/380-415V; W40 as 50Hz 190/380V)
- Degree of protection: IP55
- Mounting: F-1
- Doubled shielded ball bearings on frames 143/5 to 213/5T
- AEGIS Bearing protection ring installed
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 7.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1770 rpm |
| Slip | 1.67 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//190-220/380-415 V |
| Rated Current | 18.1/9.07 A |
| LR Amperes | 132/66.2 A |
| LRC | 7.3x(Code H) |
| No Load Current | 8.81/4.41 A |
| Rated Torque | 22.3 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 260 % |
| Breakdown Torque | 300 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.9380 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 39s (cold) 22s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 60.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6208 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 4:1 |