00718ES1EID215TC-W22, Farm Duty, Irrigation Duty, TEAO, C-face, Footed, 1Phase, 7.5HP, 5.5kW, 1800RPM, 215TC, 208-230/460V, 37.60-34.00/17.00 FLA
WEG Standard Efficiency, Farm Duty, Irrigation Duty, TEAO, C-face, Foot Mount, Cast Iron, 1Phase, 7.5HP, 5 .5kW, 1800RPM, 215TC Frame, 208-230/460V, 37.60-34.00/17.00 FLA, 1 .15 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 169 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Standard Efficiency, Farm Duty, Irrigation Duty, TEAO, C-face, Foot Mount, Cast Iron, 1Phase, 7.5HP, 5 .5kW, 1800RPM, 215TC Frame, 208-230/460V, 37.60-34.00/17.00 FLA, 1 .15 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 7.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1750 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460 V |
| Rated Current | 32.0-30.0/15.0 A |
| LR Amperes | 246-231/116 A |
| LRC | 7.7x(Code H) |
| No Load Current | 8.97-10.4/5.20 A |
| Rated Torque | 22.5 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 320 % |
| Breakdown Torque | 250 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 1.09 sq.ft.lb |
| Design | - |
| Locked Rotor Time | 10s (cold) 6s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 63.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |