00536ET3ER184TC-W22, 3 PH TEFC®, 5 HP, 3600 RPM, 3.7 kW, 184TC NEMA, Footless with C-Face, 208-230/460V, 13-11.8/5.9 FLA
WEG Three-Phase W22 TEFC (IP55) - NEMA Premium® Efficiency, 5 HP, 3600 RPM, 3.7 kW, 184TC NEMA Frame, Footless with C-Face, 1.25 Service Factor, 208-230/460V, 13-11.8/5.9 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 114 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Three-Phase W22 TEFC (IP55) - NEMA Premium® Efficiency, 5 HP, 3600 RPM, 3.7 kW, 184TC NEMA Frame, Footless with C-Face, 1.25 Service Factor, 208-230/460V, 13-11.8/5.9 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 184T |
| Output | 5 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3485 rpm |
| Slip | 3.19 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 11.8/5.90 A |
| LR Amperes | 89.7/44.8 A |
| LRC | 7.6x(Code J) |
| No Load Current | 4.00/2.00 A |
| Rated Torque | 7.53 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 229 % |
| Breakdown Torque | 350 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 0.2233 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 45s (cold) 25s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | W-6 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 66.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6207 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |