00512XT3E215TC, AC Mtr, TEFC, 3PH, 5 HP, 3.7 kW, 1200 RPM, 215TC NEMA, C-Face - Footed, 208-230/460V, 15.1-13.66/6.83 FLA, 60 Hz
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, 3 PH, 5 HP, 3.7 kW, 1200 RPM, 215TC NEMA Frame, C-Face - Foot Mount, 1.15 Service Factor, 208-230/460V, 15.1-13.66/6.83 FLA, 60 Hz **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 227 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Cast Iron Frame, TEFC, 3 PH, 5 HP, 3.7 kW, 1200 RPM, 215TC NEMA Frame, C-Face - Foot Mount, 1.15 Service Factor, 208-230/460V, 15.1-13.66/6.83 FLA, 60 Hz **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- 2-Pole - from 1/3HP to 3HP
- 4-Pole – from 1/3HP to 2HP
- Class F insulation
- Cooling method: TEFC (Totally enclosed fan-cooled) - IC-411
- 50°C ambient temperature rating
- 1.0 service factor
- Foot mount motors with and without C-flange
- IP55 rating
- Class I - Group C & D and Class II - Groups E, F & G – T3C
- Thermally Protected
- Three-Phase motors also rated for 50Hz
- Long leads for remote wiring
- Unassembled aluminum conduit box included
- Aluminum endshields.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 5 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1170 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 13.7/6.83 A |
| LR Amperes | 92.9/46.4 A |
| LRC | 6.8x(Code J) |
| No Load Current | 6.90/3.45 A |
| Rated Torque | 22.4 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 170 % |
| Breakdown Torque | 260 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 1.47 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 102s (cold) 57s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 55.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |